1.BÖLGE MAÇLARI

 

1. BÖLGE FİNALLERİ 

Üniversite Ligi Bölge Finalleri açılışını BAU ESPORTS BLUE ve BAU ESPORTS GOLD eşleşmesi ile yaptık. Maçlar heyecan dolu geçerken, tanık olduğumuz takım savaşları tek kelimeyle mükemmeldi. Erken oyunda BLUE alt koridor ikilisi Is that me ve Dajuak Sama, koridor kabadayısı olarak bilinen Caitlyn ve Karma ile alt koridoru domine etti. Burada başlayan üstünlük oyunun geneline yansıdı. BLUE takımı haritanın her noktasında psikolojik üstünlük kurdu. Rotasyonlar anlamında çok etkin olan ve yerinde duramayan Blue ekibi, Vadi’de rakibine ne Ejder ne de Baron bıraktı. GOLD ekibi ormancısı şaşırtıcı Galio seçimiyle göz dolduran bir performans ortaya koymasına rağmen takımın diğer üyeleri galibiyet adına gerekli adımları atamadı.

İkinci maçın başlangıç kısmında GOLD takımından Shen ve Karma yasaklaması gördük. Elbette ki, ilk maçın tekrarını yaşamamamak adına yapıldı bu hamleler. Her iki takım da rotasyon ve kitle kontrol açısından elverişli şampiyonlar seçmeye odaklandı. Beklenmedik  gelişme ise GOLD’un üst koridora Fizz almasıydı. Bir diğer sürpriz ise Sihirdar Büyüsü olarak 3 tane tutuştur almış olmalarıydı. Aradan çıkarma konseptini bir noktaya kadar güzel şekilde uygulayan GOLD ekibi, ormancısı Stanislav’ın çabası sayesinde erken dakikalarda bir hayli öne geçti. İlk maça kıyasla rekabetin kat be kat yüksek olduğu maçta çekişme bir an olsun durmadı. Dengeler sürekli değişse de günün sonunda kazanmasını bilen BAU ESPORTS BLUE takımı oldu.

NEVRESİM TAKIMI, KESTANELER karşısındaki ilk maçında rotasyon yapma konusunda çok pasif kaldı. Sihirdar Büyülerinin çok çabuk harcandığı bir maç oldu. KESTANELER üst koridoru Indolence, alt koridora çok çok erken bir ışınlan atınca, oyun daha henüz başlamışken ilk kan döküldü.  Kalan süreçte NEVRESİM’in alt koridor oyuncuları Omarsan ve Dorian Morganthe, hem şampiyon seçimlerinden hem de oyun içi durumlarından ötürü defansif oynamak zorunda kaldı. NEVRESİM ormancısının, rakip ormancıya nazaran çok daha az aktif olması ve uzun süre işlevsiz kalması oyunun sonucunu doğrudan etkiledi. Özellikle KESTANELER’in orta koridoru Aphex, LeBlanc seçimi ile öyle şahane oyunlar ortaya koydu ki, rakip takım oyuncuları çileden çıkarken izleyenler de kendilerinden geçti.

Buna karşılık ikinci maçın seçim ve yasaklama ekranında ilk yasaklanan şampiyon da LeBlanc oldu. Böylece daha önce oynanan tüm Bölge Finali maçlarında yasaklanan Lulu açıkta kaldı ve anında seçildi. NEVRESİM TAKIMI bu maçta aradan çıkarmaya yönelik bir takım kompozisyonu kurdu. KESTANELER’in üst koridoruna erken oyunda inanılmaz bir baskı kurdu ve o koridordan iki skor çıkardı. 7’nci dakikaya geldiğimizde NEVRESİM TAKIMI’nın 4 skoru ve 1 Alev Ejderi vardı. İlk maça nazaran çok daha baskın bir oyun oynadılar. Ayrık ittirme ve aradan adam çıkarma konusunda başarılı girişimlerde bulundular. Orta safhada KESTANELER oyunu soğutmaya ve dengelemeye çalıştı ve nispeten de başardı. Dolayısıyla bir  süreliğine sakin dakikalar geçirdik. NEVRESİM TAKIMI’nın karşı konulamaz üstünlüğü, KESTANELER ormancısının Baron’u çalmasıyla ansızın sekteye uğradı. Özellikle bir Baron önü savaşında KESTANELER nişancısı M Sheep’in “Dörtte Dört” yapması, oyunun kırılma anı oldu. Ardından hiçbir şekilde riske girmeyen ve kazandığı üstünlüğü elinde sımsıkı tutan KESTANELER, şahane bir geri dönüşe imza atarak 2’nci maçı da kazanmasını bildi ve seri tamamlanmış oldu.

1. Bölge’nin en iyisi olma mücadeleleri BAU ESPORTS BLUE – KESTANELER arasında yapıldı. BAU ESPORTS BLUE’nun, geçen senenin şampiyonu KESTANELER takımına karşı oldukça iyi hazırlandığı her halinden belliydi. Seçim ve yasaklama ekranında özellikle KESTANELER’in orta koridor oyuncusu Aphex’e yönelik hamlelerde bulundular. Her maç öncesi Aphex’in imza şampiyonları LeBlanc’ı, Vladimir’i ve Syndra’yı yasakladılar. Oyun içinde de Aphex’in rahata ermemesi için ellerinden geleni yaptılar.

5 maçlık serinin ilkinde BAU ESPORTS BLUE, nişancı korumaya yönelik bir kompozisyon ile Vadi’ye indi. Kurdukları sistemde alt koridor oyuncularının performansı, oyunun kaderi demekti. Nitekim çok agresif bir şekilde başlayan ve ilk 5 dakikada 4 skor çıkan maçta BAU ESPORTS BLUE nişancısı Is that me, Tristana ile fevkalade işler ortaya koydu ve KESTANELER inanılmaz şekilde geriye düştü. Aldığı üstünlüğü kartopu etkisine çeviren BAU ESPORTS BLUE, ilk maçı kazanarak seride 1-0 öne geçti.

İkinci maçta bu kez sahneye BAU ESPORTS BLUE’nun bir başka oyuncusu, MeanDrunk sahneye çıktı. Hiçbir koridora rahat vermeyen ve amansız baskınları ile rakibini darlayan ormancı, müthiş Ivern performansıyla maçın yıldızı oldu. BAU ESPORTS BLUE küresel görevlere daha çok önem verdiği ve bu konuda rakibine kıyasla daha girişken olduğu için zafere giden yolda zorluk çekmedi.

3. maç, KESTANELER ekibi için “ya tamam ya devam” deme maçıydı. Rakibi dürtme ve kulelere oynama mantalitesiyle maça çıkan KESTANELER, arzu ettikleri şeyi uygulama konusunda başarısız oldu. Böylelikle BAU ESPORTS BLUE rakibine nefes aldırmadan 3-0 gibi rahat bir skorla 1. Bölge’nin en iyisi olma unvanına erişti.